System monitoringu wizyjnego – jak używać go bezpiecznie?

Systemy monitoringu wizyjnego to ważne i popularne rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo nieruchomości różnego typu. Coraz powszechniej stosujemy je nie tylko w firmach czy instytucjach publicznych, ale także w domach. Skuszeni przystępnymi cenami oraz atrakcyjnymi funkcjonalnościami urządzeń decydujemy się na zakup i montaż kamer z nadzieją, że będą służyć długo, bezawaryjnie i bezpiecznie. Aby się jednak tak stało, trzeba zdać sobie sprawę z zagrożeń i ograniczeń, jakie wiążą się z używaniem systemu CCTV, podobnie jak każdego innego systemu elektrycznego i elektronicznego.

Monitoring wizyjny – ABC użytkownika

Prawidłowa obsługa monitoringu wizyjnego wymaga znajomości podstawowych pojęć technicznych oraz zasad działania tego typu systemów. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zaleceń dotyczących ich konserwacji i zabezpieczenia.

Zalecenia techniczne:

• Upewnij się, że rejestrator jest podpięty do listwy zasilającej z filtrem przeciwprzepięciowym lub innego urządzenia o działaniu ograniczającym przepięcia w sieci, a kamery zewnętrzne są zabezpieczone odpowiednimi ogranicznikami przepięć podłączonymi do uziemienia obiektu. Zminimalizuje to ryzyko uszkodzenia urządzeń w razie przepięć w instalacji elektrycznej, wyładowań atmosferycznych itp.

• Rozważ zastosowanie zasilaczy awaryjnych UPS (Uninterruptible Power Supply) lub zasilaczy buforowych, które nie tylko ochronią system przed przepięciami i zwarciami, ale również podtrzymają zasilanie w razie zaniku prądu.

• Regularnie czyść obiektywy kamer, aby nagrywany materiał był wyraźny i dobrej jakości.

Zalecenia bezpieczeństwa:

• Starannie wybierz hasło do systemu CCTV. Pamiętaj, że może on paść ofiarą ataku hakerskiego, których w ostatnim czasie jest coraz więcej. Zmieniaj hasła domyślne do wszystkich urządzeń: kamer, rejestratorów i routerów. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest kombinacja wielkich i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Zadbaj by każda z nich była unikalna. Nie używaj haseł typu “admin”, “12345”, “zaqwsx” oraz słów, które znajdują się w słownikach, ponieważ ich złamanie dla programów hakerskich jest bardzo proste i umożliwi to osobom trzecim nieautoryzowany dostęp zdalny.

• Regularnie zmieniaj hasła – pamiętaj, że regularna ich zmiana przynajmniej co 90 dni radykalnie poprawi bezpieczeństwo całej sieci.

Ogranicz zaufanych użytkowników swojego systemu CCTV – nie dziel się w sposób nieprzemyślany swoimi loginami i hasłami do urządzeń, nie pozostawiaj ich zapisanych w ogólnodostępnych miejscach i dbaj o to, by osoby niepowołane nie mogły wejść w ich posiadanie.

• Nie loguj się do swojego systemu monitoringu wizyjnego za pomocą niezaufanych urządzeń i sieci – zawsze stwarza to ryzyko wycieku danych o połączeniu.

• Nie używaj funkcji DMZ w routerze (demilitarized zone) – przekierowywuj tylko porty niezbędne do pracy danego urządzenia.

• Pamiętaj, że najczęściej atakowanymi przez hakerów są domyślne porty urządzeń, dlatego zmień ustawienia HTTP / TCP / UDP wszystkich urządzeń w sieci.

• Używaj stałej adresacji urządzeń i zrezygnuj z funkcji DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol).

Eurosystems – kamery Bydgoszcz

Firma Eurosystems to doświadczony dostawca systemów monitoringu wizyjnego. Każdy etap realizacji: od planowania, przez instalację, po opiekę techniczną i serwis realizowany jest na najwyższym poziomie jakości przez przeszkolonych ekspertów. Służą oni klientom fachową poradą w każdej kwestii związanej z codziennym użytkowaniem CCTV. Klientów z Bydgoszczy i okolic zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą naszych inteligentnych rozwiązań dla różnych typów nieruchomości.

Kategorie: