Ogrzewanie klimatyzacją, czy to się opłaca?

Jeszcze do niedawna, szukając sposobu ogrzewania pomieszczeń, koncentrowaliśmy się na konwencjonalnych źrodłach ciepła, które mogły zapewnić spokojne przetrwanie nawet najsroższych zim. Postęp technologiczny i zmiany w klimacie sprawiły jednak, że oferta przyrządów grzewczych poszerzyła się między innymi o klimatyzatory z funkcją grzania pomieszczenia. Czy rzeczywiście są one skuteczne? Czy to rozwiązanie, które sprawdzi się przez cały rok, czy też tylko metoda wspomagająca na okresy przejściowe?

Zalety ogrzewania klimatyzacją

Za używaniem klimatyzatorów z funkcją grzewczą przemawia szereg argumentów. Oto ich krótka lista:

Wysoka wydajność energetyczna – w porównaniu na przykład z popularnymi grzejnikami elektrycznymi, klimatyzator może pochłaniać nawet kilkadziesiąt procent energii mniej, przyczyniając się do sporych oszczędności. Współczynnik SCOP/COP informuje o stosunku oddanej energii cieplnej do pobranej energii elektrycznej w wysokości 1 kWh.

Całoroczne użytkowanie urządzenia – dwufunkcyjny klimatyzator oznacza brak dodatkowych wydatków na sprzęt grzewczy, bo jego funkcję przejmuje uniwersalna, operująca cały rok jednostka.

Wysoka jakość wydmuchiwanego powietrza – filtry i systemy jonizacji zamontowane w urządzeniu redukują zawartość zanieczyszczeń i mikrobów w powietrzu, którym oddychają użytkownicy pomieszczenia.

Możliwość montażu z dala od sieci ciepłowniczych – klimatyzacja sprawdzi się w budynkach używanych sezonowo, w których brakuje dostępu do konwencjonalnych źródeł ciepła.

Łatwość i czystość obsługi – ogrzewanie klimatyzacją nie wymaga wysiłku, a sterowanie jest proste i intuicyjne.

Estetyka rozwiązania – nie potrzeba nic wewnątrz pomieszczenia montować nic oprócz eleganckiej i nowoczesnej jednostki wewnętrznej, żeby system działał, co sprawia, że jest to bardzo estetyczne rozwiązanie.

Ekologia – klimatyzatory nie generują żadnych smogów, pyłów ani odpadów, przyczyniając się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w Polsce, która w dalszym ciągu zmaga się z niską jakością powietrza. Rozwój technologii pozwala również na wyeliminowanie szkodliwych czynników chłodniczych starych generacji na rzecz nowocześniejszych rozwiązań.

Ogrzewanie klimatyzacją – ograniczenia

Oprócz szeregu zalet, ogrzewanie klimatyzacją ma też swoje ograniczenia, o których warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o montażu.

Ograniczona moc grzewcza – z całą pewnością nawet najlepszy klimatyzator nie wystarczy, aby przetrwać mroźną zimę. Urządzenia te charakteryzują się zbyt małą mocą by być głównym i jedynym źródłem ciepła w naszym klimacie, w którym wciąż zdarzają się mroźne okresy.

Inwazyjny montaż – konieczność montażu osobnych jednostek w każdym pokoju to nie tylko duży wydatek, ale również poważna ingerencja w bryłę budynku, która może wymagać ponadto stosownych zezwoleń ze strony Spółdzielni lub Wspólnoty Mieszkaniowej.

Wysoki koszt ogrzewania – wysokość cen prądu w stosunku do konwencjonalnych źródeł ciepła sprawia, że rozwiązanie to jest bardziej kosztowne niż ogrzewanie opałem, gazem lub pompą ciepła powietrze-woda.

Eurosystems – montaż klimatyzacji Bydgoszcz

Jeśli chcesz lepiej poznać możliwości nowoczesnych systemów klimatyzacyjnych z funkcją pompy ciepła, skontaktuj się z jednym z naszych doradców, aby poznać ofertę topowych marek. Możesz być pewny, że do każdego projektu podchodzimy indywidualnie i dobieramy rozwiązania o optymalnych parametrach i właściwościach, które będą dla użytkowników źródłem satysfakcji na długie lata. Jeśli planujesz zakup i montaż klimatyzatora w Bydgoszczy lub okolicach zadzwoń do nas już dziś!

Kategorie: