Decydując się na zabezpieczenie domu lub firmy, najlepszą decyzją będzie zainstalowanie systemu alarmowego. Jest to rozwiązanie chroniące nie tylko przed włamaniem, ale też innymi nieprzyjemnymi wypadkami: pożarem, zalaniem czy ulatnianiem gazu. Jednak by instalacja działała poprawnie i skutecznie, konieczne jest jej dobre rozplanowanie, a potem także montaż.
Jak prawidłowo rozplanować system alarmowy?
Wykonując plany, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Alarm składa się z kilku elementów i każdy z nich powinien zostać umieszczony w odpowiednim miejscu. Jest to gwarancją nie tylko bezpieczeństwa, ale i uniknięcia bezpodstawnego uruchamiania. Poszczególne jednostki powinny zostać zamontowane w następujących miejscach:
- Centrala alarmowa – serce systemu powinno być umiejscowione w suchym miejscu, do którego nie mają dostępu osoby trzecie; warto także rozważyć zamieszczenie czujki ruchu, która dodatkowo będzie chronić centralę.
- Czujki ruchu – powinny być umieszczone na wysokości 2,4 m, równolegle do okna (koniecznie nie naprzeciwko!). Lepiej unikać także miejsc blisko klimatyzacji czy ogrzewania – wahania temperatury czy przepływu powietrza mogą zaburzać pracę czujników PIR i powodować fałszywe alarmy.
- Klawiatura – panel dotykowy powinien być zamontowany przy wejściu do obiektu, tuż obok czujki ruchu, odpowiadającej za uruchomienie alarmu podczas wejścia do obiektu.
- Kontaktrony – są to czujniki magnetyczne montowane na dole lub górze futryny okna. Dzięki nim możliwe jest włączenie systemu przy uchylonym oknie.
- Sygnalizatory – powinny zostać umieszczone na elewacji, ale w miejscu, do którego obcy nie mają dostępu. Podtrzymanie bateryjne zapewni dodatkowe bezpieczeństwo, nawet jeśli zostanie zerwany ze ściany.
Podłączenie systemu alarmowego
Okablowanie powinno prowadzić do każdego z powyższych elementów prosto z centrali alarmowej. I chociaż istnieją systemy bezprzewodowe, są one znacznie droższe i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Zalecane przewody to YTDY 6×0,5 mm lub YTDY 8×0,5 mm. Najważniejsze jest jednak skrupulatne stosowanie się do instrukcji, aby mieć pewność, że gdy pojawi się niebezpieczeństwo – system nie zawiedzie.