Pora roku najlepsza na montaż klimatyzacji?

W przeciwieństwie do wielu prac remontowych, które należy wykonywać o określonych porach roku, montaże klimatyzacji ściennej można przeprowadzać niemal przez cały rok. Wykwalifikowani instalatorzy systemów split i multi split są w stanie wykonywać je w różnych warunkach pogodowych o różnych porach roku. Na co warto więc zwrócić uwagę, decydując się na wyznaczenie terminu montażu?

Lato

Lato to naturalnie czas największego zainteresowania montażem klimatyzacji, a co za tym idzie ceny zarówno urządzeń, jak i usług instalacyjnych są najwyższe. To okres, w trakcie którego musimy liczyć się z długim oczekiwaniem na miejsce u przeciętnej nawet ekipy montażowej, a doświadczeni instalatorzy o dobrej reputacji mogą mieć wszystkie terminy zarezerwowane z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Słoneczna pogoda sprawia, że nic nie przeszkodzi w montażu urządzeń, jednak ze względu na wysokie temperatury dokonywane prace remontowe związane z kuciem otworów pod instalację klimatyzacyjną mogą być męczące dla mieszkańców. Trzeba także liczyć się z opóźnieniami w realizacji ze względu na napięte grafiki wykonawców i dostawców urządzeń.

Jesień i wiosna

Jesień i wiosna to miesiące optymalne pod względem warunków pogodowych i poza gorączką sezonu letniego, co czyni je idealnymi na instalację systemów klimatyzacyjnych. Ponadto dominacja rynkowa klimatyzatorów dwufunkcyjnych z funkcją grzania sprawia, że od razu można zacząć ich używać jako źródeł ciepła w chłodne poranki i wieczory. Te przejściowe pory roku to jednak zmienne warunki atmosferyczne, od których zależne są prace montażowe, stąd okres realizacji zlecenia może się wydłużyć. 

Zima

Zima to okres najkorzystniejszy cenowo jeśli chodzi o sam zakup urządzeń do instalacji klimatyzacyjnej, które często objęte są przecenami i wyprzedażami. Pogoda jednak nie sprzyja wtedy prowadzeniu prac instalacyjnych. Zakres robót remontowo-budowlanych może być jednak różny, gdyż obecnie dostępne są rozwiązania nieingerujące w konstrukcję budynku, takie jak umieszczenie przewodów w korytkach i umieszczenie ich wewnątrz ściany bez konieczności rozległego kucia. Dzisiejsze, łagodne zimy mogą być często z powodzeniem wykorzystane do instalacji klimatyzatorów.

Różnicą będzie czas potrzebny na odparowanie wilgoci z układu poprzez stworzenie próżni w układzie chłodniczym w celu zmniejszenia temperatury wrzenia. Ta operacja zajmuje tym dłużej, im niższa temperatura panuje w otoczeniu. Drugą kwestią jest występowanie opadów atmosferycznych, które mogą uniemożliwiać montażystom prace z instalacją energetyczną.

Montaż klimatyzacji: Bydgoszcz i okolice. Zaufaj specjalistom.

Decyzję o rezerwacji terminu na montaż klimatyzacji warto więc uzgodnić z doświadczonym instalatorem, który zajmuje się montażem klimatyzacji – on oceni warunki techniczne i wymogi planowanego rozwiązania. Z nami zaplanujesz i przeprowadzisz kompleksowe realizacje na terenie Bydgoszczy i okolic. Zapraszamy do kontaktu i rezerwacji terminów.

Kategorie: